Медична сестра з розширеними повноваженнями на первинній ланці
Цьогоріч (2021) україно-швейцарський проєкт «Розвиток медичної освіти» провів репрезентативне дослідження «Розподіл ролей серед надавачів ПМД в Україні» й визначив один із векторів посилення ефективності надання послуг на первинці. Результати дослідження засвідчили, що лікарі, лікарки, медсестри, медбрати, а також представники адміністрації хотіли б, аби медична сестра була потужнішим надавачем допомоги на первинці. Зокрема, 59% управлінців і 45% лікарів погоджуються, що частина завдань лікаря чи лікарки можуть делегуватися медичній сестрі. Також управлінці, лікарі, медсестри й медбрати підтримують ідею розширення ролі медичної сестри (84%, 65% та 52% відповідно).
Відтак ширше залучення медсестер і медбратів у процес надання медичних послуг сприятиме створенню вагомих кар’єрних можливостей для них же.
Разом із Міністерством охорони здоров’я України серед 30-ти заявок ми відібрали 8 українських закладів охорони здоров’я для участі в пілотному проєкті. Відбір проходив на основі відкритого конкурсу. Опрацювавши аплікаційні документи пілотних закладів й сформувавши довідку по кожному з них, ми розробили й провели анкетування 169 медичних сестер і братів, які там працюють. Із ключовими результатами анкетування ви можете ознайомитися в кінці цього тексту.
Сьогодні завдяки проєкту «Медична сестра з розширеними повноваженнями» ми покращуємо доступність послуг для пацієнтів і пацієнток, а також допомагаємо ефективно використовувати ресурси системи охорони здоров’я завдяки посиленню ролі медичної сестри.
Відтепер медична сестра чи медбрат як медичні працівники надають пацієнтам і пацієнткам широкий спектр послуг: від невідкладної до первинної та спеціалізованої медичної допомоги; працюють як самостійно, так і в команді з лікарем. Обов’язки медичної сестри чи медбрата залежать від спеціалізації, але безпосередньо вони вже доглядають за пацієнтами й пацієнтками, замовляють тести, виконують діагностику. А ще вони можуть якісно проконсультувати, оскільки постійно професійно розвиваються й відпрацьовують клінічні навички.
Зараз пропонуємо вам переглянути презентацію залучених експертів Матвія Хренова й Івана Дідика щодо пілотного проєкту на Форумі медсестер і медбратів тут —> https://bit.ly/3yq2jkA. А далі оприлюднюємо ключові висновки за результатами проведеного анкетування в рамках пілотного проєкту.
Тож зараз ми ділимося з вами ключовими висновками за результатами анкетування й візитів до обраних закладів першого етапу пілотного проєкту, яке детальніше висвітлено в інфографіці, що прикріплена до посту.
- Час потрапляння пацієнтів на прийом до лікаря чи лікарки: враховувався момент запису (від 4 годин до 5 днів), й очікування в черзі (від 5 хвилин до 2 годин).
- 81% респондентів задоволені роботою медичної сестри, але найбільше занепокоєння викликає низька задоволеність рівнем заробітної плати.
- 74% респондентів відчувають самостійність у роботі медичною сестрою й відносно прийняття рішень ними. Медсестри й медбрати високо оцінили обсяг відповідальності у своїй роботі, хоча й відмітили власний низький рівень залучення лікарями до обговорення випадків.
- 73% респондентів мотивовані до роботи медичною сестрою. Ми зафіксували невисокий рівень пропонованих керівництвом можливостей для навчання й заохочення пропозицій, а також ідей щодо покращення надання медичної допомоги.
- Всі 100% респондентів зазначили, що окремий прийом медичними сестрами в закладах не проводиться. Лише в ЦПМСД у Рівному є 2 кабінети долікарського огляду. Саме там працюють окремі медичні сестри, які не входять до умовної команди «лікар-медична сестра». Вони виконують наступні функції: збирають скарги пацієнтів, виконують електрокардіографію, вимірюють артеріальний тиск, проводять пульсоксиметрію, вимірюють гостроту зору, зріст і вагу, а також проводять проби Руф’є.
- Всі 100% респондентів зазначили, що в жодному закладі-учаснику пілотного проєкту не проводиться долікарське анкетування медичною сестрою.
Один з індикаторів успішності проєкту який ми хочемо досягти при впровадженні роздільного прийому — збільшити загальний прийом пацієнтів і пацієнток на 10%. Цей показник виведено у ході опрацювання вихідних даних, що були подані представниками закладів основі статистичних звітів за 2019-2020 роки.
З огляду на отримані результати команда україно-швейцарського проєкту «Розвиток медичної освіти» спільно з відповідними консультантами вже позначили подальші кроки відносно ширшого залучення медсестер у процес надання медичних послуг. Тож команда проєкту:
- продовжуватиме розвиток ініціативи «МС з розширеними повноваженнями» в пілотних ПМД,
- навчатиме медсестер — створюватиме умови й можливості для відпрацювання клінічних навичок, проговорюватиме якою має бути комунікація з пацієнтами й пацієнтками, підтримуватиме й допомагатиме,
- навчатиме управлінців як інтегрувати нову роль медсестри з розширеними повноваженнями в роботу закладу,
- працюватиме з кол-центрами й надаватиме їм алгоритми роботи щодо прийняття рішень,
- продовжуватиме роботу з адміністраціями закладів ПМД щодо розвитку людського капіталу,
- оцінюватиме результати пілоту й формуватиме рекомендації, й при успішності — поширюватиме досвід пілотних ПМД назагал.