Освіта з менеджменту в охороні здоров’я
До 2018 року «менеджер охорони здоров’я» не був окремою професією в Україні, і лише лікарі-медики могли стати управлінцями в охороні здоров’я в Україні. Однак клінічна компетентність не є такою ж, як компетентність управлінця. Більше того, належні управлінські практики позитивно формують якість медичної допомоги. Якість послуг в організації включає рівень підготовки персоналу, обслуговування технічних засобів й інші атрибути обслуговування, що вимагає широкого спектру управлінських знань та навичок.
Постійні зміни в системі охорони здоров’я України та підвищена автономія закладів охорони здоров’я збільшують попит на більш компетентне управління. Професійні управлінські навички необхідні разом із обов’язковою вимогою мати в майбутньому управлінську освіту (не меншу, ніж ступінь магістра) (починаючи з 1 січня 2022 р.).
Тож, Проєкт ініціює створення магістерської програми «Менеджмент в охороні здоров’я». Цю ініціативу підтримує Національна служба здоров’я України, яка виявила намір перекласти свою експертизу в освітню форму задля розвитку компетенцій управлінців й посилення успішної співпраці задля добробуту пацієнтів. Для сталості магістерської програми Проєкт вбачає важливим інституціоналізувати нову освітню програму в закладі вищої освіти, який піклується про розвиток програм, готова інвестувати ресурси в програму тощо.
Магістерська програма «Менеджмент в охороні здоров’я» набиратиме першу групу студентів у вересні 2021 року, а протягом 2020 – 2021 академічного року пропонуватиме охочим окремі модулі. Модулі мають змішаний формат: більшість лекцій, матеріалів доступні в онлайн курсі, після проходження якого можна отримати сертифікат. Для поглибленого рівня зацікавлені управлінці можуть доповнити онлайн навчання аудиторними зустрічами, які відбуваються в інтерактивному форматі: кейс стаді, рольові ігри, дискусії, гостьові зустрічі з фахівцями галузі.
Для того, щоб розвиток компетенцій управлінців був максимально наближений до реалій української системи охорони здоров’я, в 2019 році проєкт спільно з проєктом Делойту – USAID і за підтримки Національної служби здоров’я України підготував в провів дослідження щодо освітніх потреб управлінців первинної ланки. Результати дослідження представлені в Полісі бріфі.