Як завершилася наша освітня поїздка у Хорватію?

Поділитися

В останній день ми поспілкувалися з Маріо Газич, президентом Hrvatska komora medicinskih sestara. Палата медсестер Хорватії допускає медичних фахівців до роботи в медсестринській професії та веде реєстр медичних сестер. Представники Палати уповноважені видавати й підтверджувати ліцензію на медсестринську роботу, тож членство обов’язкове. Палата була створена у 2013 році й наразі до неї входить 38 500 медсестер Хорватії.

Установа долучена й до визначення професійних стандартів і кваліфікацій медсестер та регулярно оновлює брошури професійних кваліфікацій різних медсестер і діагнозів, які вони можуть ставити. Цими брошурами Маріо з радістю поділився з нашими учасниками. Тож якщо вам цікаво дізнатися про їхній зміст — повний комплект є тепер в команди Чортківського ЦПМД і на сайті Палати —> https://www.hkms.hr/ 

Палата займається також розробкою й втіленням стандартів, змісту та процедур БПР у Хорватії. Для продовження ліцензії на професійну діяльність хорватьські медсестри зобов’язані кожні шість років набирати принаймні 90 балів БПР (по 15 балів щорічно). Плани та активності БПР розписані для 21-ї області, а медсестри можуть відвідувати будь-які з них, незалежно від місця проживання чи практики. З часів пандемії COVID-19 доступними стали й онлайн-заходи БПР. Як кажуть хорватські медсестри: «Тільки лінивий не набере 15 балів щороку!» Якщо комусь таки вдалося набрати менш ніж 15 балів, Палата дає можливість заново скласти екзамен для продовження ліцензії.

Ми заглянули в перелік тем до обговорення й приємно здивувалися їхньому розмаїттю. Ось лише коротенький перелік:

  • знання та ставлення медичних працівників і загального населення до вакцинації від COVID-19,
  • грудне вигодовування,
  • менеджмент ран,
  • догляд за хворими з деменцією,
  • попередження лікарських помилок,
  • процедури серцево-легеневої реанімації,
  • стрес і вигорання,
  • використання індивідуальних засобів захисту для профілактики інфекцій і багато іншого.

Членські внески до Палати становлять 0,3% від заробітної плати медсестер. Якщо медична сестра не працевлаштована, то вона не сплачує членський внесок, але й членство не припиняє. Важливо, що завдяки членству у Палаті медсестри відчувають себе захищеними.

Місія Палати — захищати пацієнтів і пацієнток завдяки забезпеченню якісної, відповідальної й етичної роботи медичних сестер. Тож представники й представниці Палати дотримуються певного етичного кодексу. Якщо члени організації порушують положення кодексу — представники Палати можуть призупинити або повністю припинити медсестринську ліцензію.

У другій половині дня ми завітали до Hrvatska liječnička komora. Це лікарська Палата, що була створена понад 100 років тому. Напрями діяльності схожі на напрями роботи медсестринської Палати: тут також ведеться реєстр лікарів, допуск у професію відбувається через ліцензування, значна увага приділяється БПР і дотриманню професійних та етичних стандартів роботи.

У спілкуванні з представниками лікарської Палати нас вразило скільки уваги вони приділяють медсестрам і з якою вдячністю говорять про їхню роль і роботу: «Медсестри в практиці сімейної медицини — це мотор, на якому тримається близько 70% всієї роботи. Так, можливо в МІС вони мають дещо обмежені функції, вони те саме, що й лікарі, як рівноправні члени команди».

Наразі Палата об’єднує близько 20 000 лікарів і лікарок: з них 16 000 мають активну практику й з цієї кількості три тисячі лікарі первинки). Попри те, що чотири медичних ЗВО Хорватії випускають щороку 570 лікарів, у країні, як і в усьому світі, стикаються з нестачею цих фахівців на первинці. Мало хто з випускників йде працювати на первинку.

У лікарській палаті на відміну від медсестринської встановлено фіксовану суму членського внеску, що складає 17 євро на місяць. Лікарі пенсійного віку можуть сплачувати всього 50% від суми.

Насамкінець ми створили для українських учасників простір для рефлексій. Вони обговорили отриманий досвід у форматі роботи над кейсами: управлінці, лікарі й медсестри разом думали про можливі зміни у розподілі обов’язків лікаря і медсестри в українських ПМД-командах враховуючи хорватський досвід. Ми неймовірно вдячні хорватським колегам за цікавезний досвід й нові інсайти.

А ще під час fellow dinner ми неймовірно розчулилися коли Tatjana Prenđa Trupec прочитала нам символічний вірш хорватською про маленьку краплину, яка формує океан. Не полінуйтеся зайти у перекладач й перекласти ці щемкі рядки:

Dobriša Cesarić

Slap

Teče i teče, teče jedan slap;

Što u njem znači moja mala kap?

Gle, jedna duga u vodi se stvara,

I sja i dršće u hiljadu šara.

Taj san u slapu da bi mogo sjati,

I moja kaplja pomaže ga tkati