Третій випуск марафону медичної освіти присвячено пілотному проєкту «Медична сестра з розширеними повноваженнями на первинній ланці»

Поділитися

Говорячи про ефективність системи охорони здоров’я важливо згадувати про показник доступності та якості медичної допомоги. Тому цей випуск марафону медичної освіти ми присвятили тим медичним працівникам і працівницям, які часто недооцінюються й залишаються поза увагою спільноти. Сьогодні надання якісної медичної допомоги неможливе без допомоги медсестри чи медбрата. Дискутуючи про їхню роль важливо розібратися й зрозуміти як підняти авторитет цієї професії спільноті. Чи може медична сестра виконувати висококваліфіковану роботу? Чи хоче роботодавець давати ширші повноваження? А пацієнт готовий? 

Тому упродовж прямої трансляції говорили про:

  • покращення доступності послуг для пацієнтів і пацієнток,
  • перші здобутки впровадження проєкту «Медична сестра з розширеними повноваженнями на первинній ланці»,
  • спираючись на власний досвід розповідали як підвищити ефективність використання ресурсів системи охорони здоров’я завдяки посиленню ролі медичної сестри. 

За результатами дослідження про розподіл ролей у командах на первинці, яке проводив україно-швейцарський проєкт «Розвиток медичної освіти» — розширення ролі медичної сестри можливе. Готовність є, законодавство впроваджувати подібне розширення не заважає, а над освітою медичних сестер нам треба працювати. У цьому дослідженні ми почули медичних сестер, лікарів та управлінців. 

«Ми виявили, що наразі майже 40% медсестер і майже 2/3 управлінців говорять про те, що частина функцій, які зараз виконує лікар може бути делегована медсестрі», — каже Дарина Богдан, координаторка з розбудови потенціалу і з моніторингу й оцінювання в україно-швейцарського проєкту «Розвиток медичної освіти». Крім того, у дослідженні було виявлено три моделі того як працюють медичні сестри та лікарі на первинці. «Ми побачили що сьогодні 90% медичних сестер і лікарів ведуть спільний прийом; вони сидять в одному кабінеті, спільно працюють з пацієнтом і між собою ділять обов’язки. Ми назвали цю модель традиційною у рамках дослідження», — додає Дарина. Виявили й модель «заміщення лікаря», що актуальна для сільської місцевості, де медсестра при відсутності лікаря бере на себе його повноваження. Остання модель — «соло-практики лікаря». Вона частіше зустрічається у приватних закладах та аргументується економічною ефективністю й зручністю з точки зору управління закладом. «Управлінці цих закладів говорять, що в довгостроковій перспективі це не буде економічно ефективно — коли збільшуватиметься навантаження лікаря, потрібно буде запроваджувати роль медсестри й віддавати їй частину функціоналу», — коментує Богдан.

Медсестра з розширеними повноваженнями — світова практика. У багатьох країнах ця модель успішною й результативна. «Скажімо в Англії, відповідно до одного з опитувань, професія медичної сестри, серед тих,  якій довіряють найбільше. Там медична сестра самостійно проводить первинний прийом пацієнтів, певні маніпуляції, діагностичні обстеження, щеплення», — коментує Іван Дідик, медичний директор МЦ Відновлення, консультант україно-швейцарського проєкту з питань медсестринства та впровадження проєкту «Медсестра з розширеними повноваженнями».

В Україні медичні сестри часто амбітніші,  хочуть радше виконувати цікавішу роботу ніж заповнювати документацію за лікаря. Розширення повноважень медичної сестри цінне для команди ПМД. «Команда могла б ефективніше виконувати більшу кількість роботи. Потрібно пам’ятати, що головним споживачем послуг є пацієнт і для нього більша залученість медичної сестри в медичний процес говорить про підвищення його доступності до медичних послуг» — пояснює Матвій Хренов, співзасновник українського центру охорони здоров’я.

Перші результати впровадження проєкту «Медсестра з розширеними повноваженнями на первинній ланці» мають позитивний відгук, найголовніше, що цей відгук саме від медичних сестер. «Первинну медичну допомогу надає не тільки сімейний лікар. Це командна робота і лікаря, медсестри. В сучасному світі в нас змінилася роль сімейного лікаря. Медична сестра медична має розвиватися, має розширюватися і  її роль», — ділиться думками Наталія Ружницька, заступниця директора, Центр первинної медико-санітарної допомоги Чортківської міської ради.

Медичним сестрам хочеться змін, вони потребують нових знань і зацікавлені у професійному розвитку. «У нашому закладі медсестри вже розпочали самостійний прийом. Вони самі запрошують пацієнтів у телефонному режимі з динамічної групи спостереження, роблять обстеження, опитування і згідно з цим надають консультації. Надаючи консультації вони зацікавлені в тому аби більше розпитати й приділити уваги пацієнту. Наші медичні сестри навчалися не тільки клінічним навички, а й комунікаційним. Вони їх вправно застосовують, пацієнти задоволені», говорить Валентина Дука, менеджерка з антикризового управління, ЦПМСД «Ювілейний» Рівненської міської ради. 

Радіємо таким результатам і триматимемо вас в курсі розгортання пілотного проєкту! Переглянути інші випуску марафону медичної освіти можна за цим лінком —> Марафон медичної освіти (mededu.org.ua).