Сприйняття сімейної медицини студентами і викладачами закладів вищої медичної освіти України: результати опитування

Поділитися

Цей звіт ґрунтується на результатах дослідження
«Сприйняття сімейної медицини студентами і викладачами закладів вищої медичної освіти в Україні». Інструмент цього дослідження було розроблено Швейцарським інститутом тропічного і громадського здоров’я (Swiss TPH) й адаптовано для використання в Україні в рамках україно-швейцарського проєкту «Розвиток медичної освіти». Дані були зібрані в березні-квітні 2019 року співробітниками проєкту за сприяння п’яти закладів вищої медичної освіти (ЗВО), які брали участь у дослідженні. У звіті представлено результати анкетування 2405 студентів медичного факультету третього і шостого років навчання й 385 викладачів від різних кафедр досліджуваних ЗВО.

Ключовим результатом дослідження є виявлення сприйняття студентами і викладачами медичних спеціальностей, зокрема сімейної медицини і статусу сімейних лікарів/лікарок в Україні. Так, студенти вважають, що в Україні не дуже престижно працювати сімейним лікарем, ця професія не цінується ані суспільством, ані лікарями інших спеціальностей. Також студенти підкреслюють, що сімейні лікарі мають обмежені кар’єрні можливості і переважно забезпечують координувальну роль між пацієнтом і лікарем вузької спеціалізації. Через відносно негативне сприйняття багатьох аспектів діяльності сімейного лікаря/лікарки лише 20% студентів зацікавлені в майбутньому обирати спеціалізацію сімейного лікаря/лікарки.

Висловлюємо щиру вдячність тим університетам, які погодилися взяти участь у дослідженні і які готові працювати разом з нами над розвитком сімейної медицини в Україні. Ми цінуємо зусилля студентів і викладачів, які відповіли на запитання анкети, їхню відвертість і відкритість, що уможливило отримання необхідних даних, наведених у звіті.