Медична реформа в дії: в Осінній школі з медичної освіти обговорили підвищення кваліфікації провідних фахівців

Поділитися

7 жовтня 2019 року у Чернівцях пройшла перша триденна Осіння школа з медичної освіти 2019. Понад 100 учасників на додачу до 25 гостей та спікерів із 7 країн світу стали учасниками події, серед них: реформатори, освітяни у сфері медицини, управлінці закладів вищої медичної освіти та студенти.

Осіння школа — перший захід в Україні з медичної освіти, який отримав міжнародну акредитацію Європейською радою з акредитації безперервної медичної освіти (EACCME) і є одним з головних інструментів навчання протягом життя для медиків.

З огляду на зміни в медичній освіті, ініційовані Міністерством охорони здоров’я України, Осіння школа стала необхідною для міжсекторального діалогу серед ключових гравців медичної освіти. Подія стала платформою для обміну досвідом та вирішення сучасних викликів серед провідних національних та міжнародних експертів, найвмотивованіших освітян, управлінців та медичних працівників.

Упродовж трьох днів, із 7-го по 9-те жовтня гості Осінньої школи вивчали ключові засади й підходи до забезпечення якості медичної освіти. Учасники аналізували створення актуальних та цінних освітніх програм для студенто-орієнтованого навчання й намагалися знайти баланс між знаннями та навичками в освіті. Завдяки плідній співпраці провідних експертів з України, Швейцарії та інших країн вдалося створити платформу для обміну та розбудови потенціалу у сфері медичної освіти. Учасникам події школа надала унікальну можливість в оновленому контексті покращити власні професійні навички. Упродовж трьох днів учасники брали участь у пленарних сесіях із загальними лекціями щодо медичної освіти, дискутували у дебатах із обговоренням нагальних тем, а також долучалися до воркшопів і конференційних сесій із медичної освіти.

За словами Зоряни Скалецької, Міністерки охорони здоров’я України, Осіння школа є унікальною платформою для розбудови серйозної професійної медичної спільноти: «Освіта — правильна відправна точка побудови системи охорони здоров’я. Такі заходи як Осіння школа нам дуже потрібні, адже ми формуємо спільноту агентів змін, лідерів, які понесуть знання далі.»

«Швейцарія вже понад двадцять років як залучена до співпраці з Україною. Нашою спільною метою є вдосконалення системи охорони здоров’я. В Україні зараз відбувається зміна системи. Це довгий та важкий шлях. Проект “Розвиток медичної освіти” та Осіння школа направлені на побудову знань у лікарів та медичних сестер на зовсім новому рівні.» — прокоментував Ніколя Гігас, заступник директора Швейцарського бюро співробітництва та розвитку в Україні.

Також до дискусії про системні зміни залучили й сімейних лікарів, керівників державних і приватних медичних закладів, експертів, політиків, керівників недержавних та громадських організацій.

«Ми започатковуємо платформу масштабного рівня для обміну досвідом і розвитку потенціалу в галузі медичної освіти. Ми створюємо майданчик для інноваторів та реформаторів і сприяємо реформі медичної освіти й охорони здоров’я.» — повідомив проектний лідер україно-швейцарського проекту «Розвиток медичної освіти» Мартін Рааб.

«Якісна медична освіта — стратегічно важлива для держави. Ми готові змінюватися й Осіння школа є одним із перших кроків.» — прокоментував Тарас Бойчук, ректор Буковинського державного медичного університету.

Поруч із провідними українськими фахівцями, у рамках Осінньої школи викладали і міжнародні почесні фахівці:

Джанет Грант, президентка Світової федерації медичної освіти та професорка
Ніно Кюнзлі, професор Швейцарського інституту тропічного та громадського здоров’я, Базель
Вім Гроот, професор доказової освіти Маастрихтського університету, Нідерланди
Нінке де Йонг, професорка кафедри освітнього розвитку та досліджень Маастрихтського університету, Нідерланди
Девід Шмідт, доктор, доцент з бізнес-етики та директор Центру прикладної етики університету Ферфілд, США.

Осінню школу проводили україно-швейцарський проект “Розвиток фмедичної освіти”, Буковинський державний медичний університет і Швейцарський інститут тропічного й громадського здоров’я, за фінансової підтримки Швейцарського бюро розвитку й співробітництва та за підтримки Міністерства охорони здоров’я України. Партнери заходу: Маастрихтський університет, Світова федерація з медичної освіти, Проект Сприяння академічній доброчесності — SAIUP.
20 вересня 2019
Оцінювання освітнього середовища в закладах вищої медичної освіти в Україні: результати дослідження
Цей звіт презентує результати дослідження «Оцінювання освітнього середовища студентів-медиків і медичних сестер в Україні» з використанням стандартизованої анкети й міжнародно визнаної методології DREEM (The Dundee Ready Education Environment Measure).

Дослідження організовано і проведено в рамках україно-швейцарського проекту «Розвиток медичної освіти». Дані були зібрані в березні–квітні 2019 року співробітниками проекту за сприяння дев’яти закладів вищої медичної освіти (ЗВО), які брали участь у дослідженні.

У звіті представлено результати анкетування, які ґрунтуються на відповідях 3118 студентів лікарської справи третього і шостого років навчання та сестринської справи другого й останнього років навчання.

Ключовим результатом дослідження є відносно задовільне оцінювання студентами освітнього середовища: загальний бал по Україні становить 118 і дещо коливається між закладами вищої освіти (від 107 до 142 балів). У рамках запропонованої методології оцінюються п’ять вимірів: (1) сприйняття навчального процесу (середній бал 26 із максимум 48 балів), (2) сприйняття викладачів (середній бал 27 із максимум 44 балів), (3) сприйняття академічної успішності (середній бал 19 із максимум 32 балів), (4) сприйняття атмосфери (середній бал 28 із максимум 48 балів), (5) сприйняття соціальної складової (середній бал 17 із максимум 28 балів). Щодо оцінювання окремих тверджень, то один із найбільших і найменших середніх балів отримали твердження з частини сприйняття соціальної складової: «у цьому навчальному закладі в мене є друзі» (3,5 бала, найвищий позитивний бал) проти «існує належна система підтримки студентів, які відчувають стрес» (1,3 бала, найнижчий).

Висловлюємо щиру вдячність тим університетам, які погодились узяти участь у дослідженні і які готові працювати разом з нами над безперервним поліпшенням власного освітнього середовища. Ми цінуємо зусилля студентів-медиків і медичних сестер, які відповіли на запитання анкети, їхню відвертість і відкритість, що дало нам можливість отримати необхідні дані, подані у звіті.