Людяність та емпатія в охороні здоров’я
посібник для викладачів і не тільки
Як спілкуватися з пацієнтами і будувати партнерські стосунки, розв’язувати складні ситуації, повідомляти погані новини і при цьому не вигорати? Цей посібник — перше українське видання про те, як додати людяності в навчання медиків і лікування пацієнтів.
Погортати і завантажитиПосібник створено для:
медичних
фахівців-освітян
фасилітаторів медичних і пацієнтських груп рівних та інших спільнот
медичних фахівців усіх професій і рангів
Як і чому з’явилася ідея курсу про емпатію та людяність
Десятиріччями українська медична система існувала в застарілій парадигмі лікування хвороб замість людей. Така система не розглядає пацієнта як суб’єкт із почуттями і потребами й породжує недовіру та відчуття небезпеки. Від цього страждають і медичні фахівці, і пацієнти з їхніми рідними.
У 2020 році в Україні вийшла друком «Зовсім не страшна книга про життя, смерть і все, що поміж ними» Анастасії Леухіної, яка побудувала місток між медиками й пацієнтами. Ця книга про життя після поганих новин з лікарні зібрала кілька десятків реальних історій. І показала, як зіткнення з медичною системою здатне (не) поранити людину з важкою хворобою та її сім’ю.
Історії з книги почали перетворюватися на кейси для обговорення (а іноді й запеклих дискусій) між медичними фахівцями. Так виникла ідея трансформувати підхід до стосунків між медиками й пацієнтами ще на етапі отримання освіти та покласти історії-кейси в основу. Для цього знадобився інструмент, який можна було б адаптувати до різних аудиторій і запитів. Таким інструментом став посібник, який Анастасія розробила з кількома лікарями й медиками-освітянами за підтримки україно-швейцарського проєкту «Розвиток медичної освіти».
Це не методичка у традиційному її розумінні. Посібник наповнений кейсами, корисними матеріалами й рефлексіями. Його використання допоможе підготувати нову генерацію медиків, які мають навички якісних медичних комунікацій і розуміють їхню користь.

Анастасія Леухіна
консультантка україно-швейцарського проекту «Розвиток медичної освіти», тренерка та фасилітаторка, голова ГО «Горизонталі», авторка «Зовсім не страшної книги» та викладачка Київської школи економіки.
Як ви можете використати цей посібник
Взяти курс за основу та викладати його у вашому ЗВО
Обрати будь-яку тему та розкрити в рамках наявного курсу
Використати матеріали у викладанні вашої дисципліни
Погортати посібник
Щоб завантажити посібник у форматі pdf, натисніть кнопку нижче.
Завантаження має початися одразу.
Ви також можете завантажити окремо базові чек-листи гідності й поваги для медпрацівників і пацієнтів, які допоможуть уникнути багатьох непорозумінь та побудувати взаємну довіру.
Студенти медичних ЗВО про курс
Пишіть нам на events@mededu.org.ua, якщо ви хочете:
поділитися думками про посібник
проконсультуватися стосовно запуску курсу у вашому ЗВО
замовити безоплатну паперову версію посібника